Apartman Aidat Tutarsızlığı Hakkında?

S

Slash

Guest
Merhabalar,
48 daireden oluşan 2 bloklu bir site apartmanında oturuyorum.
Aidatlar her ay düzensiz oluyor, yapılan gider harcamaları ile ilgili sadece a4 kağıdına tutar belirterek aidat talep ediliyor.
Gereksiz harcamalar yapılıyor çoğu zamanda, ve sürekli hidrafor patladı veya arızalandı diye tamirat gösterilip aidat'a yansıtılıyor.
Örneğin apartman içini boyatalım dediler ve 3 ay geçmeden duvarlarda çizikler yazılar ve boyalar kazındı apartman sakinlerinin çocukları tarafından..
Kapı otomatik sensörlü ve şifreli olarak değişti gereksiz bir harcamaydı ve sürekli olarak apartman sakinlerinin çocukları tarafından sürekli bozuluyor.

Düzensiz yansıtılan elektrik faturası ;
2 blok için ayrı ayrı elektrik faturası yansıtılıyor,
Bloklardan biri her ay düzensiz elektrik faturası yansıtılıyor ;
Örneğin : Bazı aylar 400-500 arası yansıtılırken bazı aylar 700-800 TL arası elektrik gideri yanstılıyor aidat'a.
Elektrik faturası ile ilgili gider sadece a4 kağıdına belirtliyor ve faturasını göremiyoruz ne ye göre fatura aidata yanstılıyor..?

Apartman yöneticisi aidat ödermi ?
+ Apartman yöneticisinin elektriği aidat'a dahil edilebilirmi kanunen ? Çünkü bizim aidat'larımıza yönetici elektriğide yansıtılıyor ve tahmin ediyorum ki fatura bu yüzden düzensiz geliyor.

Apartman toplantısına katılan kişi sayısı ortalama 10-15 arası ve kendi aralarında kararlar veriyorlar 48 dairedens sadece max 15 kişi katılıyor..

Kapıcı görevini yerine getiremiyor temizlik konusunda apartman içinde her girdiğimde yerde çöpler mevcut yani merdivenler sürekli kirli olarak görmekteyim.
Ayrıca yaptığım takibe göre ; apartmanda oturduğum kat 'a kadar çoğu zaman yerde sigara izmariti görüyorum en az 3 - 4 tane, ve katımızda şüphelendiğim sadece yönetici var çoğu zaman elinde sigarayla apartmana girdiğini görüyorum fakat izmariti onun attığını tespit edemiyorum.

Asansöre kırmızı uyarı bırakıldığı için asansör'leri kullanmıyorum ve 2.katta oturduğum için kullanma ihtiyacı duymuyorum.

Aidat her ay 15-20 TL arasında fazla fazla yansıtlmakta, ayrıca daire sakinlerinin çocuklarının bozduğu ve zarar verdiği apartman içindeki örneğin kapı otomatiği gibi malzemelere zarar vermesi sonucu tamirat'ları aidat ile tüm dairelere yansıtılıyor ve bende bunu kabul etmiyorum ödememek için zıtlaşıyorum birnevi..

Her gördüğümde apartman bahçesinde çocuklar top oynuyor ve topu sürekli kapıya atıyorlar.

Yüksek gelen aidatlara nasıl itiraz edebilirim ?
Yöneticinin aidat ödememesi ve elektrik faturasını aidat'a yansıtması konusunda neler yapabilirim?

Bu konularda beni bilinçlendirebilirmisiniz?
İstanbul'da bizim oturduğumuz apartmanda aidat 30 gelirken ,oturduğum apartmanda 100 ve üzeri gelebiliyor yukarda yazdığım düzensizliklerden dolayı.

Ek olarak apartmanımızda üst katlardan sürekli balkonumuza ve aracımın üzerine çay, dem ,sigara izmaritleri ve aklınıza gelebilecek herşey halı silkeleme halı yıkama sonucu balkona gelen köpüklü sular ve aracımın üzeri sürekli balkondan atılan cisimlerle kirleniyor maliklerin isimlerini bilmediğim için davada edemiyorum uyarmama rağmen apartmana yazı asmama rağmen hala aynı devam ediyorlar.
bu konuda ne öneririsiniz?

Continue reading...